KRDS :Hogyan mkdik a Nitro? VLASZ: Hrom fontos dolog van.
Elszr is a nitro-oxid 2 rsz nitrognbl s egy rsz oxignbl (36%-os slyarny) ll. Amikor a nitro-oxidot kb. 572 Farenheitre (300 Celsius) hevtik (srt lkettel), akkor lebomlik s extra oxign szabadul fel. Azonban, nem csak ez az oxign hozza ltre a plusz ert, hanem az oxignnek az a kpessge is, hogy tbb zemanyagot tud elgetni. Azltal, hogy tbb zemanyagot getnk el, nagyobb hengernyoms jn ltre, innen szrmazik a tbblet er nagy rsze.
Msodszor, amikor a nyoms alatt tartott nitro-oxidot befecskendezzk a motorba, folyadkbl gzz alakul (felforr). Ez a forrsi hats lecskkenti a nitro hmrsklett mnusz 0,127 F-re (17,91 Celsius). Ennek a "ht hatsnak" az eredmnyeknt jelentsen lecskken a beml zemanyag hmrsklete, kb. 60-75F-el (15,5-23,8 Celsius). Ez szintn segt a plusz er ltrehozsban.
Harmadszor: a nitrogn, amely szintn felszabadult a srt lket hatsra, fontos szerepet jtszik. A nitrogn tomptja vagy gyengti a megnvekedett hengernyomst, amellyel elsegti az gsi folyamat kontrolllst.
KRDS: Mirt Nitro-t? VLASZ: A Nitro-oxid befecskendezs sok szempont miatt nagyon npszerv vlt a mai vilgban azok szmra, akik teljestmnynvekedssel foglalkoznak
1. |
A nitro elklttt forintonknt nagyobb teljestmnyhez juttat, mint brmely ms teljestmny-talakts. |
2. |
A nitro beszerelst viszonylag knny vgrehajtani. |
3. |
Mivel a nitrot csak akkor hasznljuk, ha szksg van r, megvan az az elnye, hogy az aut mindig vezethet, s norml benzint fogyaszt, amikor nincs "bekapcsolva". |
4. |
Gyakorlatilag brmilyen erignyhez beszerezhetk rendszerek a 25 lertl az 500 fltti extra lerig. |
5. |
Az egyike annak a nhny teljestmnynvel lehetsgnek, amelyeket be lehet szerezni a mai szmtgp-vezrls, zemanyag-befecskendezs gpekhez.v |
6. |
A rendszereket knnyen el lehet tvoltani vagy t lehet helyezni msik jrmbe. |
KRDS: Befolysolni fogja a Nitro a motor megbzhatsgt? VLASZ: Erre vlasz a megfelel ler megvlasztsa az adott alkalmazs szmra. Az a kszlet, amelyik a megfelel gyri kalibrlst hasznlja ltalban nem nveli az elhasznldst. Ahogy a hengerben kiengedett energia nvekszik, gy nvekszik azoknak a klnbz tartozkoknak a leterhelse is, amelyek ezeket kezelik. Ha a terhels-nvekeds tlhaladja annak az alkatrsznek a kapacitst, amelyik kezeli azt, akkor bekvetkezik a fokozottabb elhasznlds. A Nitro-system rendszereket nagyfok ignybevtelre terveztk, hasznlatuk csakis teljesen nyitott fojtszeleppel trtnik. A Nitro borzasztan elnys, mert nem hasznlod mindig, csak akkor, amikor akarod.
Minden NITRO-SYSTEM kszletet maximlis teherbrsra terveztek gy, hogy ugyanakkor megbzhatak is az adott alkalmazsoknl.
KRDS: Hozz lehet egyszeren csak szerelni a nitrosystem kszletet egy gyri motorhoz? VLASZ: Igen, mert a NITRO-SYSTEM rendszer gyakorlatilag minden gyri motorhoz gyrt rendszereket. A lnyeg, hogy a megfelel kszletet vlasszuk ki az adott alkalmazshoz, pldul: a 4 hengeres motorokhoz ltalban hozzadhat tovbbi 40-60 ler, a 6 hengeresek ltalban nagyszeren mkdnek 75-100 plusz lervel, a kis hengerblokkos V8-asok (302/350/400) ltalban elbrnak plusz 140 lert, a nagy hengerblokkos V8-asok (427/454) elbrhatnak plusz 125-200 lert is. Ezek az r-kek maximlisan megbzhatk a legtbb nttt dugattys s nttt ftengely gyri motor esetben, ahol minimlis vagy semennyi motortalakts nem trtnt.
KRDS: Hogyan mkdik a nitro? VLASZ: A Dinitrogn-oxid kt rsz nitrognbl s egy rsz oxignbl (36%-os slyarny) ll plusz egyb adalkanyagokbl. A motorban vgbemen gsi folyamat sorn, nagyjbl 572 Fahrenheitnl (300 Celsius) a nitro lebomlik, s oxign szabadul fel. Ez a tbblet-oxign tbbletenergit hoz ltre azltal, hogy lehetv teszi, hogy tbb zemanyag gjen el. A nitrogn tomptja vagy gyengti a megnvekedett hengernyomst, amellyel elsegti az gsi folyamat kontrolllst. A nitronak komoly "kzbens htsi" hatsa is van, mivel 60-75 Farenheittel (15,5-23,8 Celsius) cskkenti a beml zemanyag hmrsklett.
KRDS: Mekkora teljestmnynvekedst vrhatok egy nitrosystem rendszertl a gyorsulsban? VLASZ: Sok alkalmazs esetben a vrhat nvekeds negyed mrfldenknt 1-3 teljes msodperc s 10-15 mrfld(16-24 km/h). A vgs eredmnyt befolysolja a motor mrete, az abroncsok, a befecskendezs, a sebessg fokozatok, stb.
KRDS: Meddig tart ki egy palack? VLASZ:Ez nagyban fgg a felhasznlt nitro-kszlettl s a befecskendezstl. Pldul: a 125 lers kszlet a norml 10 font (4,53 kg) kapacits palackkal ltalban 7-10 teljes negyed-mrfldnyi menetet tesz lehetv.
A 250 lers szinteken 3-5 teljes negyedmrfldnyi menet vrhat. Ha a nitrot csak 2. s 3. sebessgben hasznljuk, a menetek szma tbb lesz. A 2000 ccm hengerrtartalm motorokra szerelt nitrrendszer ltalban 20-30 gyorstsi menetet enged.
KRDS: Mennyi ideig tarthatom lenyomva a nitro-gombot? VLASZ: Lenyomva lehet tartani a gombot addig, amg a palack ki nem rl. Azonban egyszerre a 15 vagy kevesebb msodpercnyi folyamatos nyomva tarts ajnlott.
KRDS: Mikor a legmegfelelbb a nitrot hasznlni? VLASZ: Csakis akkor, amikor a fojtszelep teljesen nyitott (hacsak nem hasznlunk progresszv kapcsolt vagy Nitro-computert). A borzasztan megnvekedett forgat-nyomatk miatt a legjobb eredmny - a hajt tapadstl fggen - ltalban korai aktivlskor lesz. A nitro 2500 fordulatszm felett is biztonsgosan hasznlhat teljes gz alkalmazsakor.
KRDS: Gylkony a nitro? VLASZ: Nem.
Maga a nitro nem gylkony.
Azonban a nitroban jelen lv oxign miatt az zemanyag elgse gyorsabban megy vgbe.
KRDS: Okoz robbanst a nitro? VLASZ: Kzvetlenl nem.
A robbans annak a kvetkezmnye, hogy tl kevs zemanyag van jelen az gskor (hg), vagy an-nak, hogy az oktnszm tl alacsony. A tl korai gyjts is okoz robbanst. Mindent sszevve, a gyri motorokhoz gyrtott kszleteink megfelelen fognak mkdni prmium zemanyaggal (szuper benzin). A versenyalkalmazsoknl, ahol nagyobb nyomsarnyok hasznlatosak, melyek nagyobb hengernyomshoz vezetnek, nagyobb oktnszm zemanyagot kell hasznlni, valamint nagyobb gyjtsksleltetst. Ezrt nagyon fontos, hogy szakembereink belltsk a nitrosystem rendszeredet autdhoz.
KRDS: Hol lehet a palackot jratlteni? VLASZ: A NITROSYSTEM Kft.-nl 1107 Budapest Cegldi t 30. Tel::06/20-9257207 ,06/20-9805873
KRDS: Nveli a nitro a hengernyomst s a hmrskletet? VLASZ: Igen. ppen annak a kpessgnek ksznheten kpes annyi energit ltrehozni, hogy tbb zemanyagot kpes elgetni.
KRDS: Van elnye annak, ha a nitrot turb vagy supercharger alkalmazssal hasznljuk? VLASZ: Hogyne! A turb alkalmazsnl a turbkss teljesen kiiktathat a nitrosystem-rendszer hozzadsval. Tovbb a turb s a supercharger is srti a bejv levegt, ami ltal az felmelegedik. A nitro befecskendezsvel ltrejv nagyfok kzbens hthats 75 Farenheittel (23,88 Celsius) vagy tbbel cskkenti a beml zemanyag hmrsklett.
KRDS: Milyen hatssal lesz a nitro az olyan motorra, amelyben mr sok kilomter van? VLASZ: Ez nagymrtkben fgg a motoralkatrszek llapottl. Ha olyan motoron hajtunk vgre teljestmnynvel talaktsokat, amely lehasznlt vagy rosszul tuningolt, annak kros kvetkezmnyei lesznek. Azonban egy j llapot motor, amelyiknl megfelel a gyr s a hengerfejtmts, mindenfajta abnormlis elhasznlds nlkl fogja tudni hasznlni a nitrot.
KRDS: Befolyssal lesz a nitro-system hasznlata a kataliztoros talaktra? VLASZ: Nem.
A kipufogban jelenlv oxign nvekedse valjban nvelheti az talakt hatkonysgt. Mivel a nitro hasznlata ltalban 10-20 msodperces folyamatos hasznltra van lekorltozva, ltalban nincsenek szlelhet hatsok. A hfokok ltalban jval az elfogadhat normkon bell vannak.
KRDS: Ugyanakkora lesz a teljestmny-nvekeds szzalka egy nagymrtkben talaktott motor esetben, mint egy gyri motor esetben, amikor ugyanazt a NITRO-SYSTEM kszletet s befecskendezst hasznljk? VLASZ: Nem igazn. A legtbb esetben a nvekeds szzalka nagyobb a gyri motor esetben, mivel az nem annyira hatkony a norml (nem nitrs) zemmdban, mint az talaktott motor. Azonban mivel a nitro-system megnveli brmely motor teljestmnyt, az sszteljestmny sokkal nagyobb lesz az talaktott motor esetben.
KRDS: A nagynyoms motorok is tudjk hasznlni a nitrot? VLASZ: Hogyne. A nagy vagy alacsony nyomsarnyok is megfelelen mkdnek a nitro-oxiddal, feltve, hogy fenntartjuk a nitro s az zemanyag srsgnek megfelel arnyt. A NOS-kszleteket a viszonylag alacsony nyoms gyri motoroktl egszen a professzionlisan talaktott motorokig hasznlni lehet, melyek gyakran meghaladjk a 15:1 arnyt. ltalban minl magasabb a nyomsarny, annl nagyobb gyjtsksleltets, s annl magasabb oktnszm zemanyag szksges. Rszletesebb informcirt hvd valamelyik szakembernket.
KRDS: A kzti nitro alkalmazsokhoz lehet hasznlni benzinktnl vsrolhat zemanyagot? VLASZ: Igen. A legtbb alkalmazs szmra a 92-es lmos vagy lommentes prmium zemanyag (szuper benzin) ajnlott. Sok olyan NOS-kszlet van, amelyet benzinktnl vsrolhat zemanyaghoz terveztek. Azonban amikor nagyobb nyomst, vagy nagyobb lert hasznlunk, 100-as vagy magasabb oktnszm versenyzemanyagot kell hasznlni.
KRDS: Alkalmazhat a Nitro-system kszlet az EFI-autk ksbbi modelljeihez is? VLASZ: Igen, valjban a NITROSYSTEM Kft. rendelkezik szles kr nitro-system knlattal ezekre az autkra vonatkozan. Telefonlj, ha nem ltod a listn a neked megfelelt.
KRDS: Melyik tpus nitro-rendszer jobb: a trcss (plate) befecskendezs rendszer vagy a kzvetlen nyls (direct port) befecskendez rendszer? VLASZ: A trcss rendszer elnye a knny bepts s eltvolts, a knny tszerelhetsg ms jrmbe, a befecskendezsi kombincik vltsnak gyors lehetsge, s legtbb esetben nyjtja azt az sszes extra lert, amire valaha is szksged lehet (75-350-nel tbb LE). Bizonyos esetekben, mint a soros (in-line) tpus motoroknl, amelynek hossz forgattysrsze van, a kzvetlen nyls rendszer tancsolhat a maximlis elosztshoz. Ahol pedig tbb mint 350 Le-re van szksg, a kzvetlen nylsos Fogger rendszernk nyjtani fogja a cscsot elosztsban s energiban is (egszen 500+ LE-ig). A kzvetlen nylsos befecskendezs szintn kvnatos, amikor a rendszer az elosztcs (manifold) mgtt van elrejtve.
KRDS: Meg kell vltoztatnom az zemanyagrendszeremet a nitro-system hasznlata esetn? VLASZ: A legtbb gyri benzinpumpa megfelelen fog mkdni a kisebb nitros alkalmazsoknl. Fontos ellenrizni, hogy vajon a pumpd kpes-e megfelel mennyisg zemanyagot folyatni a meglev zemanyagrendszernkbe (akr karburtoros, akr zemanyag-befecskendezs), valamint hogy kpes-e a nitro-kszlet ltal megkvetelt tbblet-zemanyagot is szolgltatni teljes gz mellett. Nem rossz tlet, ha kln zemanyagpumpt szentelnk a nitro-kszletnek.
KRDS: Melyek a nitro-hasznlat elnyei ms teljestmnynvel lehetsgekkel sszevetve? VLASZ: Sok olyan teljestmnynvel lehetsg van, amelyek kltsgei miatt a hd al kltzhetsz. Forintrl ,forintra szmolva nem tudsz nagyobb teljestmnyt vsrolni kevesebb pnzbl, mint a nitro esetben. A nitro rendszerrel a teljestmnyt s a megbzhatsgot sokkal elfogadhatbb ron lehet megszerezni, mikzben megtartjuk a gyri motor elnyeit is a normlhasznlat folyamn. Radsul a nitro rengeteg elnyt knl a forgatnyomatk kapcsn is anlkl, hogy a motort tlzott fordulatszmmal terhelnnk. Ezek a tnyezk elsegtik, hogy a motorod tovbb tartson, mint ms tuningolsok esetn.
KRDS: Gyrt a NITROSYSTEM kszleteket motorbiciklikre, vzi jrmvekre vagy motoros sznokra is? VLASZ: Hvd fel vagy rj a Nitrosystem@axelero.hu-ra pontosan mit is szeretnl s mszaki kollgnknak megkonzultlhatod ezt a krdst.
KRDS: Milyen nyomsnak vannak kitve az alkatrszek egy tlagos nitro-kszletben? VLASZ: A nyoms gyakran meghaladja a 70 kg/cm2 . Ezrt hasznl a NITROSYSTEM csakis magas nyomson tesztelt, replgp-minsg alkatrszeket az egsz rendszerben, mint pldul a Teflonnal bevont rozsdamentes aclhuzalok.
KRDS: Honnan tudom meg, hogy mennyi nitro maradt a palackban? VLASZ: A legmegbzhatbb md az, ha megmrjk a palackot ahhoz, hogy meghatrozzuk, hny kg maradt benne. Amikor a palack mr nagyjbl res (kb. 20% vagy kevesebb nitro maradt benne) ltalban ingadozs rezhet.
KRDS: Mi a funkcija a palackon lv levl biztonsgi szelepnek? VLASZ: Nagyon fontos, hogy ne tltsk tl a palackot; azaz egy 4,5 kg kapacits palackba nem szabad 4,5 kg-nl nagyobb sly nitro-oxidot tlteni. A tltlts s/vagy tl sok h megnvekedett palacknyomst okozhat, amely kilki a biztonsgi szelepet, s kiengedi a palack teljes tartalmt.
KRDS: Meg kell vltoztatnom a gyjts-rendszeremet? VLASZ: A legtbb mai gyjtsrendszer jl megfelel a nitro-alkalmazsokhoz. Bizonyos magas LE esetekben tancsolhat, hogy belenzznk a kivl minsg, nagyteljestmny gyjtsi rendszerbe. |